OK

تزريق چربي

تزريق چربي روشي بي مانند در جوانسازي...تزريق چربي يا پيوند چربي به معناي برداشتن چربي از بخشي از بدن و ...

تزريق چربي روشي بي مانند در جوانسازي!

ظرف يک دهه اخير به لطف کوشش هاي دکتر سيدني کلمن تزريق چربي از يک روش صرفاً پر کننده، به روشي بي رقيب در جوانسازي تبديل شده است و سرعت تغييرات و پيشرفت ها در آن، چنان زياد است که تقريباً هر هفته مطلب مستند و مستدلي راجع به روش هاي نوين تزريق چربي در نشريات معتبر پزشکي مي توان يافت که افق تازه اي در کمک به جوانسازي و بازسازي بافت هاي نرم بدن مي گشايد.

مطلب زير سعي در مرور و به روز رساني مسائل پايه و کاربردهاي تزريق چربي دارد.

تزريق چربي چيست؟

1. تزريق چربي يا پيوند چربي به معناي برداشتن چربي از بخشي از بدن، معمولاً شکم، ران، باسن يا کشاله ران فرد و تزريق(پيوند) آن به نقطه مورد نياز ديگر از بدن همان فرد است.

اين کار به اصطلاح عمل تزريق چربي يا پيوند چربي خودي Autologous fat grafting گفته مي شود که حدود يک ساعت زمان مي‌برد، تحت بي‌حسي موضعي انجام مي‌شود.

چرا تزريق چربي اينقدر در سالهاي اخير رواج يافته است؟

چهارعلت درمورد رواج تزريق چربي مي توان بر شمرد:

1. دردهه 90ميلادي پزشکي به نام سيدني کلمن بررسي هاي خود در مورد علت پيري صورت را به شکل مفصل منتشر کرد. طبق تئوري کلمن علت اصلي پيري صورت نه افتادگي پوست بلکه تحليل رفتن تدريجي بافت نرم صورت خصوصاً بافت چربي زير پوستي مي باشد و اين تحليل واز بين رفتن منجر به خالي شدن تدريجي کيسه پوستي صورت و کمک به ايجاد چين و چروک ها و تغييرات ظاهري صورت مي شود. کلمن براي اثبات اين ادعا بيماران بسياري را معرفي کرد که بدون استفاده از اعمال جراحي نتايج چشمگيري از تزريق چربي گرفته بودند.در عين حال کلمن بيماراني را نشان داد که به دنبال عمل جراحي ليفت صورت يا عمل جراحي پلاستيک پلک ها دچار عوارضي مثل نماي مصنوعي و استخواني صورت يا چشم هاي گود رفته شده بودند و با تزريق چربي نمايي طبيعي وبسيار مطلوب تر به دست آورده بودند.

2. نکته ديگر تغييرات و ظرافت هايي بود که کلمن در روش برداشت و تزريق چربي به وجود آورد. قبل از کلمن تزريق چربي معمولاً ماندگاري قابل توجه و قابل پيش بيني نداشت اما کلمن نشان داد که به وسيله تکنيک دقيق ، تزريق چربي ماندگارترين نوع پرکننده بافتي(فيلرهاي بافت نرم)است و بيماران بسياري را معرفي کرد که سال هاي سال چربي تزريقي را حفظ کرده بودند و در بسياري از آنها تزريق چربي نتايج دائمي داشت.

3. به رغم وارد شدن پرکننده هاي (فيلر)قابل جذب و غير قابل جذب فراوان به بازار دهه70ميلادي(که طبق آخرين بررسي هاي سال 2008 در حال حاضر 90 نوع فيلر از 30 توليد کننده بزرگ در دنيا ساخته مي شود) هنوز هم در ميان پرکننده هاي نسج نرم (soft tissue fillers)چربي طولاني ترين، طبيعي ترين و قابل دسترس ترين نوع پرکننده است.

4. از سالها قبل به تجربه مشاهده شده بود که در افرادي که تحت عمل تزريق چربي قرار مي گيرند کيفيت پوست روي محل تزريق چربي بهتر مي شود به اين معني که قوام ،شفافيت،رنگ و لک هاي محل بهبود قابل توجه مي يابد. با رواج مطالعات سلول هاي بنيادي در دهه 90ميلادي مشخص شد که يکي از بهترين منابع سلول هاي بنيادي در فرد بالغ بافت چربي است و اين سلول هاي بنيادي موجود در بافت چربي قابليت تبديل به بسياري از سلول ها مثل سلول چربي ،سلول عضلاني ،سلول عصبي ،سلول غضروفي ،سلول استخواني و سلول هاي عروقي را دارند و لذا در حال حاضر چنين تصور مي شود که سلول هاي بنيادي که هنگام تزريق چربي زير پوست وارد مي شوند با تبديل شدن به سلول هاي مورد نياز و تحريک سلول هاي خود بافت موجب بهبود کيفيت بافتي مي شوند .

مجموعه اين 4عامل باعث آن شده است که در حال حاضر تزريق چربي بهترين و مهمترين روش جوان سازي صورت باشد و به تنهايي يابه همراه اعمال جراحي نتايج شگرف و خيره کننده اي ايجاد کند.

فرايند انجام عمل تزريق چربي:

انتظارات بيمار در جلسه نخست به وضوح تعيين ميشود و متخصص سابقه پزشکي وي را به دقت بررسي ميکند تا مطمئن شود که انجام تزريق چربي مانعي ندارد و کاملاً ايمن است. ضمناً متخصص عکس‌هايي را نيز جهت مقايسه آتي حالت قبل و بعد از بيمار مي‌گيرد.

جراح يا پزشک دستورات لازم در خصوص آمادگي پيش از عمل تزريق چربي را مي‌دهد و براي مثال از وي مي‌خواهد تا از چند هفته قبل از عمل از مصرف آسپرين يا هر داروي غيراستروئيدي ضدالتهاب ديگري خودداري کند، چون مصرف اين نوع داروها خطر احتمالي خونريزي را افزايش مي‌دهد. همچنين از بيمار خواسته مي‌شود تا از استعمال دخانيات بپرهيزد، چرا که اين مواد باعث مي‌شود تا زخم ديرتر التيام يابد.

عمل تزريق چربي:

بي‌حسي موضعي است و تنها به ناحيه درمان محدود مي‌شود.چربي معمولاً از شکم، باسن يا ران گرفته مي‌شود. برش‌هاي کوچکي به طول تقريبي 5 ميلي‌متر اطراف ناحيه تحت درمان ايجاد مي‌شود و لوله توخالي مکنده‌اي (کانولا) وارد شکاف مي‌شود و براي پراکنده کردن چربي اضافي حرکت داده مي‌شود. سپس چربي جدا شده با بهره‌گيري از تکنيک ليپوماتيک تخليه مي‌شود. اتصال لايه سطحي پوست به بافت و عضله‌هاي زيرين قطع نمي‌شود و لايه چربي باريکي جهت جلوگيري از موج‌دار يا برجسته شدن پوست و حفظ ظاهر طبيعي آن پس از تخليه چربي باقي گذاشته مي‌شود.
براي تزريق چربي در ناحيه‌هاي کوچک روي صورت از سوزن‌هاي بسيار ظريفي براي توزيع دقيق و يک‌دست چربي در لايه‌اي از پوست استفاده مي‌شود که دقيقاً زير لايه سطحي قرار دارد.
چنانچه تنها مقدار اندکي چربي جمع‌آوري و منتقل شود، کل عمل بيش از يک ساعت طول نخواهد کشيد.

تکرار عمل تزريق چربي:

تکرار عمل تزريق چربي غالباً به دليل بازجذب بخشي از چربي توسط بدن ضروت مي‌يابد. بنابراين پزشک گاهي در عمل نخست اندکي چربي اضافي تزريق مي‌کند تا اگر بخشي از آن مجدداً جذب شد، اختلالي در نتيجه کلي درمان ايجاد نشود.
بااين همه تزريق مجدد چربي جهت به دست آوردن اثر درازمدت، با ماندگاري چندين ساله، براي بسياري از بيماران لازم است.

کاربردهاي تزريق چربي:

کاربرد تزريق چربي در صورت: گونه ها، دور چشم، نواحي گيجگاهي، خط خنده، چانه، حاشيه فک ها مي توانند به وسيله تزريق چربي تحت درمان قرار بگيرند.

کاربرد تزريق چربي در بيني: تزريق چربي براي ترميم عوارض ايجاد شده پس از عمل جراحي پلاستيک بيني به شکل فزاينده اي درحال رواج است که بسياري از عوارض که قبلاً کابوسي براي بيمار و جراح بودند اکنون به سهولت قابل درمان باشند.

کاربرد تزريق چربي در دست ها: بهترين و عملي ترين روش جوانسازي پوست افزايش ضخامت لايه چربي زير پوستي براي کمتر مشخص شدن رگ ها و زرد پي هاي دست است.

درعين حال تزريق چربي طراوت پوست دست را به شکل چشمگيري زياد مي کند.1395/10/12

Bookmark and Share   شماره خبر :53 تعداد بازدید :1806

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload